/* Template Name: Média */ Etologie člověka

Muži preferují pevná ňadra, peníze na podobnou studii se shání celkem snadno, říká vědec

Muže ženská prsa zajímají, v našem kulturním kontextu jsou muži někdy až obsesivní touhle částí těla, prsa jsou součástí mužských preferencí u výběru partnera, porozumění faktorů, které hrají roli při výběru partnera, nám umožní pochopit problémy v partnerských vztazích, říká vědec Jan Havlíček o výzkumu, který zkoumal preference mužů u ženských ňader. Na podobné výzkumy se prý získávají peníze poměrně dobře. Podobné studie se podle jeho názoru dají použít v řadě dalších oblastí….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Host Lucie Výborné

Rozhovor s etologem Janem Havlíčkem o tom, jak čich ovlivňuje výběr našich partnerů, jak může být důležitý v diagnostice nemocí….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Co umíme přečíst z lidské tváře?

Tvář je vizitka, jíž oslovíme partnera ještě dřív, než z tašky vytasíme kartičku se svým jménem, tituly a zajímavou oblastí, v níž pracujeme. Odhadnout člověka při prvním setkání je důležitý evoluční mechanismus, který nám napovídá, jestli máme před sebou potenciálního partnera, nebo nepřítele….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Až budu velká, vezmu si tátu!

Stalo se vám někdy, že jste domů přivedli představit partnera a pak jste slyšeli: „To je celý táta před třiceti lety!“? (O podobnosti partnerek s matkami samozřejmě platí totéž.) Přemýšleli jste nad tím, proč tomu tak je? Jedním z mechanismů v pozadí je zřejmě sexuální imprinting neboli vtištění….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Na první pohled. Na první pohled. I naše tvář prozrazuje, zda jsme schopni obstát v boji

Vzhled lidské tváře má kromě estetického hlediska mnoho sociálních aspektů. Ať už jde o ženskou nebo mužskou tvář, na základě jejího vzhledu nositeli vědomě nebo nevědomě přisuzujeme určité osobnostní charakteristiky, vlastnosti nebo přitažlivost. Na rysy tváře ve vztahu k agresi a konfrontaci se zaměřuje projekt Katedry obecné antropologie FHS a Katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK nazvaný Vztah morfologie tváře a schopnosti obstát ve fyzické konfrontaci. Můžete se ho účastnit i vy!…(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Proč žijeme s tím, s kým žijeme? Tajemství sexuálního imprintingu se snaží odhalit Zuzana Štěrbová

Koho si vybíráme za svého životního partnera? V období sexuální dospělosti používáme jako šablonu obraz svého rodiče opačného pohlaví. Ženy preferují podobné typy, jako byl jejich otec, avšak pouze za předpokladu, že retrospektivně hodnotí vztah s otcem jako pozitivní. Kdy ovšem dochází k tak zásadnímu ovlivnění našich osudů? Stanovit věkové rozmezí, ve kterém probíhá sexuální imprinting, se rozhodla postgraduální studentka oboru lékařská psychologie a psychopatologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Zuzana Štěrbová….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Jana se bojí domů

Každý si neseme svůj příběh dětství. Každého nás dětské prožitky zásadním způsobem zformovaly a do konce života se k nim budeme vracet. Čerpáme z nich sílu, inspiraci, mohou být ale i zdrojem napětí, které se snažíme překonávat. Někdy s úspěchem, jindy je to zápas na celý život….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Sexuální imprinting na Startovači

Sexuální imprinting. Co to je, že? To je když… ne, radši ne. Určitě bychom to zase pomotali. Podívejte se raději na video, kde autorka Zuzana Štěrbová vysvětluje co to je a k čemu by to bylo dobré….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Protiklady se nepřitahují

V časopise Instinkt vyšel rozhovor se Zuzanou Štěrbovou. Můžete se v něm třeba dočíst, co ovlivňuje naše partnerské preference, proč náš partner nemusí daným preferencím plně odpovídat, zda ve výběru partnera spíše platí, že “vrána k vráně sedá” nebo “protiklady se přitahují” a mnoho dalších zajímavých informací. V neposlední řadě se dozvíte, jaký výzkum v současnosti chystáme .   …(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017