/* Template Name: Média */ Etologie člověka

Protiklady se nepřitahují, ukazuje studie zaměřená na výběr partnerů

Tezi, že se protiklady přitahují, vyvrací nová studie zaměřená na výběr partnera. Podle jedné z autorek studie, Zuzany Štěrbové, dále platí, že ženy jsou při hledání partnera v průměru vybíravější než muži. Tento fakt se projevuje také v rychlých seznamkách, uvedla vědkyně v rozhovoru pro MF DNES….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Muži preferují pevná ňadra, peníze na podobnou studii se shání celkem snadno, říká vědec

Muže ženská prsa zajímají, v našem kulturním kontextu jsou muži někdy až obsesivní touhle částí těla, prsa jsou součástí mužských preferencí u výběru partnera, porozumění faktorů, které hrají roli při výběru partnera, nám umožní pochopit problémy v partnerských vztazích, říká vědec Jan Havlíček o výzkumu, který zkoumal preference mužů u ženských ňader. Na podobné výzkumy se prý získávají peníze poměrně dobře. Podobné studie se podle jeho názoru dají použít v řadě dalších oblastí….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Na první pohled. Na první pohled. I naše tvář prozrazuje, zda jsme schopni obstát v boji

Vzhled lidské tváře má kromě estetického hlediska mnoho sociálních aspektů. Ať už jde o ženskou nebo mužskou tvář, na základě jejího vzhledu nositeli vědomě nebo nevědomě přisuzujeme určité osobnostní charakteristiky, vlastnosti nebo přitažlivost. Na rysy tváře ve vztahu k agresi a konfrontaci se zaměřuje projekt Katedry obecné antropologie FHS a Katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK nazvaný Vztah morfologie tváře a schopnosti obstát ve fyzické konfrontaci. Můžete se ho účastnit i vy!…(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Host Lucie Výborné

Rozhovor s etologem Janem Havlíčkem o tom, jak čich ovlivňuje výběr našich partnerů, jak může být důležitý v diagnostice nemocí….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Protiklady se nepřitahují

V časopise Instinkt vyšel rozhovor se Zuzanou Štěrbovou. Můžete se v něm třeba dočíst, co ovlivňuje naše partnerské preference, proč náš partner nemusí daným preferencím plně odpovídat, zda ve výběru partnera spíše platí, že “vrána k vráně sedá” nebo “protiklady se přitahují” a mnoho dalších zajímavých informací. V neposlední řadě se dozvíte, jaký výzkum v současnosti chystáme .   …(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Proč žijeme s tím, s kým žijeme? Tajemství sexuálního imprintingu se snaží odhalit Zuzana Štěrbová

Koho si vybíráme za svého životního partnera? V období sexuální dospělosti používáme jako šablonu obraz svého rodiče opačného pohlaví. Ženy preferují podobné typy, jako byl jejich otec, avšak pouze za předpokladu, že retrospektivně hodnotí vztah s otcem jako pozitivní. Kdy ovšem dochází k tak zásadnímu ovlivnění našich osudů? Stanovit věkové rozmezí, ve kterém probíhá sexuální imprinting, se rozhodla postgraduální studentka oboru lékařská psychologie a psychopatologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Zuzana Štěrbová….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Co umíme přečíst z lidské tváře?

Tvář je vizitka, jíž oslovíme partnera ještě dřív, než z tašky vytasíme kartičku se svým jménem, tituly a zajímavou oblastí, v níž pracujeme. Odhadnout člověka při prvním setkání je důležitý evoluční mechanismus, který nám napovídá, jestli máme před sebou potenciálního partnera, nebo nepřítele….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Až budu velká, vezmu si tátu!

Stalo se vám někdy, že jste domů přivedli představit partnera a pak jste slyšeli: „To je celý táta před třiceti lety!“? (O podobnosti partnerek s matkami samozřejmě platí totéž.) Přemýšleli jste nad tím, proč tomu tak je? Jedním z mechanismů v pozadí je zřejmě sexuální imprinting neboli vtištění….(číst dál)

Vytvořeno 23.10.2017

Čichám, čicháš, čicháme

Při různých aktivitách se uplatňují různé čichové schopnosti, jako je čichová citlivost, rozlišování látek a jejich určování. Tyto schopnosti se nejčastěji měří pomocí psychofyzických testů, které neustále ukazují na lepší čichové schopnosti žen oproti mužům. To může být dáno jednak tím, že dívky mohou být k různým stránkám čichového vnímání lépe disponovány, některé z těchto schopností mohou mít u dívek a chlapců odlišnou křivku vývoje. Dívky se během svého vývoje se také mohou více setkávat s čichovými podněty. Tomu by nasvědčovaly i výsledky získané metodou COBEL,…(číst dál)

Vytvořeno 11.10.2017