/* Template Name: Aktuality */ Etologie člověka

Aktuality

Setkání na Vyšehradských hradbách

Milí přátelé etologie, zveme vás na tradiční neformální zakončení akademického roku, které se bude konat na Vyšehradských hradbách v pondělí 14. 6. 2021 od 19 hod. Setkání proběhne nad branou směrem z Výtoně (u plastické mapy výhledu). Vše potřebné (občerstvení a pláštěnky) si vezměte s sebou. Moc se těšíme!…(číst dál)

Vytvořeno 7.6.2021

Hledáme zájemkyně o hodnocení vůní

Po 4 letech míříme do finále, tak nám svou účastí v posledním kole hodnocení vůní pomozte dokončit naši studii. Vaším úkolem bude ohodnotit atraktivitu, femininitu a podobnost 30 vzorků. Kdo: Ženy ve věku 18-35 let bez poruch čichu Kde: Přírodovědecká fakulta UK, Viničná 7, Praha 2 Odměna: 150 Kč/cca 45 minut Zarezervujte si svůj termín včetně konkrétního času. Mnohokrát Vám děkujeme za ochotu!…(číst dál)

Vytvořeno 2.6.2021

Přispějte do speciálního čísla časopisu Symmetry

Nenechte si ujít příležitost publikovat svá data v rámci speciálního čísla časopisu Symmetry na téma vztahu mezi atraktivitou a symetrií. Hostujícími editory čísla jsou Urszula Marcinkowska, Dariusz Danel a Magdalena Klimek. Své příspěvky posílejte do 31. 8. 2021. Více info se dozvíte ZDE….(číst dál)

Vytvořeno 21.5.2021

Proběhlo setkání The Interdisciplinary Erlangen Colloquium on Body Odours

Od 28. do 29. dubna se on-line konalo The Interdisciplinary Erlangen Colloquium on Body Odours s názvem Chemical signatures: from basic insights to applications. Lucie Kuncová zde v přednášce “Perceived father-partner body odor similarity in women and its influence on relationship and sexual satisfaction” prezentovala výsledky výzkumu zaměřujícího se na to, zda si ženy vybírají partnery s podobnou tělesnou vůní, jakou má jejich otec. Radka Bušovská se pak v přednášce “Women tend to select partners having body odor similar to that of their fathers”…(číst dál)

Vytvořeno 19.5.2021

Jak si lidé udržují více partnerů současně? Pomozte nám to zjistit!

Máte-li romantický, sexuální či jiný partnerský vztah, zúčastněte se prosím studie, jejímž cílem je zjistit, jak si lidé udržují více partnerů současně. Podmínkou účasti je mít paralelně více partnerů. Vyplnění každého dotazníku zabere 15-30 minut. Dotazníky jsou v angličtině. Můžete vyplnit jeden, dva nebo všechny dotazníky: Dotazník č. 1 Dotazník č. 2 Dotazník č. 3 Mnohokrát Vám děkujeme za účast a případné šíření odkazů. Studie probíhá ve spolupráci Karlovy Univerzity a University of South Carolina….(číst dál)

Vytvořeno 17.5.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné – záznam přednášky Zdeňky Bendové

Záznam poslední přednášky z cyklu Biologických čtvrtků tohoto semestru od Zdeňky Bendové s názvem “Tmou ke zdraví – Komu a proč vadí světlo v noci?” již najdete on-line….(číst dál)

Vytvořeno 13.5.2021

Právě vyšlo: Dietary and psychosocial correlates of nausea and vomiting in pregnancy

V časopise Food Quality and Preference byl koncem dubna publikován náš článek “Dietary and psychosocial correlates of nausea and vomiting in pregnancy” zabývající se vztahem konzumace určitých typů potravin a mírou těhotenských nevolností. Vzhledem k tomu, že těhotenská nevolnost je velmi rozšířeným jevem, bylo mimo jiné navrženo, že by mohla mít adaptiví funkci jako je ochrana embrya před škodlivými teratogenními látkami (vnější faktory, které mohou mít negativní vliv na vývoj plodu) obsaženými v určitých potravinách. V naší studii jsme testovali, zda se liší míra a výskyt symptomů těhotenské nevolnosti u žen v závislosti na tom,…(číst dál)

Vytvořeno 12.5.2021

PTNCE 2021 on-line

Tradiční konference Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE) se letos uskuteční od 14. do 17. září on-line. Určitě si nenechte ujít zajímavé plenární přednášky, které budou mít David Buss, Ben Jones, Cristine Legere, Marek Konarzewski a vítězka letošní ceny PTNCE Jitka Třebická Fialová! Sledujte novinky na stránkách konference….(číst dál)

Vytvořeno 7.5.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné – Zdeňka Bendová

Dnes nás na Biologickém čtvrtku čeká velice zajímavá přednáška Zdeňky Bendové s názvem Tmou ke zdraví – Komu a proč vadí světlo v noci? Minulý týden přednášela Kristina Kverková na téma Proč máš tak velký mozek? – Pohádka o socialitě a evoluci inteligence. Její záznam naleznete ZDE….(číst dál)

Vytvořeno 6.5.2021