/* Template Name: Aktuality */ Etologie člověka

Aktuality

Biologické čtvrtky ve Viničné – záznam přednášky Zdeňky Bendové

Záznam poslední přednášky z cyklu Biologických čtvrtků tohoto semestru od Zdeňky Bendové s názvem “Tmou ke zdraví – Komu a proč vadí světlo v noci?” již najdete on-line….(číst dál)

Vytvořeno 13.5.2021

Právě vyšlo: Dietary and psychosocial correlates of nausea and vomiting in pregnancy

V časopise Food Quality and Preference byl koncem dubna publikován náš článek “Dietary and psychosocial correlates of nausea and vomiting in pregnancy” zabývající se vztahem konzumace určitých typů potravin a mírou těhotenských nevolností. Vzhledem k tomu, že těhotenská nevolnost je velmi rozšířeným jevem, bylo mimo jiné navrženo, že by mohla mít adaptiví funkci jako je ochrana embrya před škodlivými teratogenními látkami (vnější faktory, které mohou mít negativní vliv na vývoj plodu) obsaženými v určitých potravinách. V naší studii jsme testovali, zda se liší míra a výskyt symptomů těhotenské nevolnosti u žen v závislosti na tom,…(číst dál)

Vytvořeno 12.5.2021

PTNCE 2021 on-line

Tradiční konference Polish Society for Human and Evolution Studies (PTNCE) se letos uskuteční od 14. do 17. září on-line. Určitě si nenechte ujít zajímavé plenární přednášky, které budou mít David Buss, Ben Jones, Cristine Legere, Marek Konarzewski a vítězka letošní ceny PTNCE Jitka Třebická Fialová! Sledujte novinky na stránkách konference….(číst dál)

Vytvořeno 7.5.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné – Zdeňka Bendová

Dnes nás na Biologickém čtvrtku čeká velice zajímavá přednáška Zdeňky Bendové s názvem Tmou ke zdraví – Komu a proč vadí světlo v noci? Minulý týden přednášela Kristina Kverková na téma Proč máš tak velký mozek? – Pohádka o socialitě a evoluci inteligence. Její záznam naleznete ZDE….(číst dál)

Vytvořeno 6.5.2021

Konference EHBEA 2021 se letos konala on-line

Letos se konference společnosti European Human Behaviour and Evolution Association poprvé konala on-line, a to 24. – 27. 3. 2021. Za naši skupinu zde Vít Třebický prezentoval přednášku Magnet, magnet in the wall, who is the (fairest) scariest of them all? The neural correlates of facial perception within the  intra and inter-sexual selection. Své postery zde pak představili Jitka Lindová (Same sex and opposite-sex friendships in school class), Petr Tureček (Sexual dimorphism in human facial morphology) a Šárka Kaňková (Testing the Compensatory Prophylaxis Hypothesis: associations between disgust sensitivity and immune activation in the 1st trimester of pregnancy)….(číst dál)

Vytvořeno 5.5.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné – Kristina Kverková

Na dnešním Biologickém čtvrtku nás čeká přednáška Kristiny Kverkové “Proč máš tak velký mozek? – Pohádka o socialitě a evoluci inteligence”. Záznam přednášky z minulého týdne od Pavla Dudy “Vzestupy a pády etnické diverzity – Ekologické a historické příčiny jazykové rozmanitosti” si nyní můžete připomenout on-line….(číst dál)

Vytvořeno 29.4.2021

Chris Watkins – Cupid’s Magnet: Scientific approaches to intimacy and closeness

Dr Christopher D. Watkins (Division of Psychology, Abertay University, Dundee, Scotland) nám představí výsledky několika svých studií zaměřených na partnerské vztahy – tématy budou například význam líbání či vliv moderních technologií. Social attributions and acts of romantic expression underpin relationships, and how we push toward, or pull ourselves away from others, in various romantic contexts over time. This talk will present the results of recent research from my lab (four experiments and two cross-cultural studies). Drawing on various perspectives from evolutionary and social psychology,…(číst dál)

Vytvořeno 26.4.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné – Pavel Duda

Dnes na Biologických čtvrtcích přednese svůj příspěvek Pavel Duda, a to “Vzestupy a pády etnické diverzity – Ekologické a historické příčiny jazykové rozmanitosti”. Záznam z minulého týdne, kdy měl přednášku Robert Hanus: Ať žije královna – a její parfém! – Rozmnožovací strategie tropických termitů, můžete nyní shlédnout on-line….(číst dál)

Vytvořeno 22.4.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné – Robert Hanus

Nezapomeňte, že již za chvíli nás v rámci Biologických čtvrtků čeká přednáška Roberta Hanuse “Ať žije královna – a její parfém! – Rozmnožovací strategie tropických termitů”. On-line již najdete přednášku z minulého týdne, kterou prezentoval Luděk Berec: Nakažliví a neposlušní – Matematické modelování epidemií….(číst dál)

Vytvořeno 15.4.2021