/* Template Name: Aktuality */ Etologie člověka

Aktuality

Biologické čtvrtky ve Viničné – Tereza Petrusková

Na dnešním Biologickém čtvrtku vystoupí Tereza Petrusková s přednáškou Jak mi zobák narost – Od dialektu po individualitu v ptačím zpěvu. Zároveň můžete shlédnout záznam minulé přednášky Zuzany Storchové nazvané Na velikosti záleží – Závislost buněčných funkcí na počtu chromozómů a velikosti buňky….(číst dál)

Vytvořeno 4.11.2021

“Na co se díváme ve tvářích?”

Stále sháníme nové dobrovolníky do naší studie “Na co se díváme ve tvářích?”. Vaším úkolem bude ohodnotit portrétní fotografie za současného snímání pohledu eye-trackerem. Za účast v celé studii si odnesete 300 Kč. Domluvte si svůj termín na Facebooku Výzkum hodnocení hlasů, obličejů a postav nebo na e-mailu registrace@etologiecloveka.cz. Děkujeme za pomoc!…(číst dál)

Vytvořeno 19.10.2021

Biologické čtvrtky ve Viničné ZS 2021

Zveme všechny zájemce o evoluci a obecnější biologická témata na přednášky z cyklu Biologických čtvrtků ve Viničné v nadcházejícím zimním semestru. Přednášky se budou konat v posluchárně Fotochemie ve Viničné 7 od 17:15 h. Přednášky budou nahrávány a zároveň streamovány na Facebookovou stránku Biologické čtvrtky ve Viničné….(číst dál)

Vytvořeno 5.10.2021

Blokový kurz – Dr. Tamas David-Barrett

Zveme na blokový kurz zaměřený na počátky lidského sociálního chování z interdisciplinární perspektivy, který povede hostující profesor z Oxfordské univerzity Dr. Tamas David-Barrett. Více informací níže: Dr. Tamas David-Barrett is a visiting professor from Oxford University who will teach the course The Origin of Human Social Behaviour. The 3 days block course will be taught from 1/10 to 3/10 2021 from 9:30 to 17:00. It is focused on MSc. and PhD. students. The aim of the course is to present the latest research in the evolution of human social behaviour from the perspective of several disciplines,…(číst dál)

Vytvořeno 23.9.2021

Hodnocení dominance mužů

Pánové, ohodnoťte dominanci mužů na fotografiích! V novém výzkumu nás zajímá, jak určité fyzické charakteristiky ovlivňují hodnocení dominance mužů. Proto hledáme do výzkumu muže ve věku 18 – 40 let. Vaším úkolem bude ohodnotit dominanci mužských postav. Účast Vám zabere pouhých 10 minut, stačí kliknout na odkaz. Děkujeme za pomoc a budeme rádi, když budete dotazník šířit dále!…(číst dál)

Vytvořeno 21.9.2021

Deadline na ČSEtS 2021

Termín podávání abstraktů na letošní konferenci ČSEtS byl posunut do 26. 9. (registrace ZDE). Samotná konference se bude konat on-line 5. – 6. listopadu 2021….(číst dál)

Vytvořeno 17.9.2021

Nový článek “Vyhýbání se incestu: kulturní a evoluční perspektiva”

Před nedávnem jsme vás seznámili s článkem “Prevalence incestu a faktory, které ji ovlivňují” a nyní přinášíme pokračování v podobě přehledové studie “Vyhýbání se incestu: kulturní a evoluční perspektiva”. Jejím cílem je představit teorie vyhýbání se incestu z pohledu kulturní a evoluční antropologie. Výskyt incestu je poměrně vzácný, přesto však vzbuzuje silné emoční reakce. Důvodem nízkého výskytu může být existence incestního tabu, jež se sestává ze společenských norem a zvyklostí, které incestu zabraňují. Incestní tabu je univerzální, univerzalita se však týká pouze nukleární rodiny a pro širší příbuzenstvo se liší dle dané kultury,…(číst dál)

Vytvořeno 2.9.2021

PTNCE 2021 se blíží

Letošní konference PTNCE se rychlým tempem blíží, konat se bude již 14. – 17. září. Můžeme se těšit na bohatý program, plenární přednášky budou mít David Buss, Ben Jones, Marek Konarzewski a Cristine Legare a vítězky posledních dvou ročníků ceny profesora Jana Strzałka Katarzyna Pisanski a Jitka Třebická Fialová! Podrobnější informace naleznete na stránkách konference….(číst dál)

Vytvořeno 17.8.2021

Právě vyšlo! No evidence for association between human body odor quality and immune system functioning

Naší čerstvou novinkou je článek “No evidence for association between human body odor quality and immune system functioning”, který vyšel v časopise Psychoneuroendocrinology. Cílem studie bylo testovat, zda existuje vztah mezi kvalitou tělesnou vůně a imunoreaktivitou (odezva organismu na setkání s patogenem) a obecným fungováním imunitního systému. Předchozí výzkumy totiž ukazují, že obličeje mužů s reaktivnějším imunitním systémem hodnotí ženy jako atraktivnější. V první studii jsme participantům měřili hladiny specifických protilátek (slouží jako ukazatel reaktivity imunitního systému) a ve druhé studii pak hlavní ukazatele vrozené a adaptivní imunity….(číst dál)

Vytvořeno 12.8.2021