/* Template Name: Aktuality */ Etologie člověka

Aktuality

Faktory související se sexuální orientací

Zúčastněte se nového výzkumného projektu “Faktory související se sexuální orientací” vyplněním 30minutového online dotazníku. Výzkum se zabývá dosud málo prostudovanou problematikou body image u jedinců různých sexuálních orientací ve vztahu s dalšími psychologickými faktory – např. duševní pohodou či osobnostními charakteristikami. Budeme moc rádi, když nám se sběrem dat pomůžete tím, že náš nový dotazník vyplníte….(číst dál)

Vytvořeno 15.11.2022

Jan Havlíček obdržel ocenění Research Culture Awards

Jan Havlíček obdržel od University of Stirling cenu v rámci Research Culture Awards, a to především za dlouholetou spolupráci s Craigem Robertsem. Ocenění jsou spolupracovníci, kteří pozitivně přispěli k rozvoji výzkumného prostředí ve Stirlingu. Gratulujeme!…(číst dál)

Vytvořeno 7.6.2022

Zúčastněte se studie „Jak se díváme na druhé?“

Věděli jste, že nám stačí vidět obrázek obličeje jen na jednu desetinu vteřiny, abychom mu byli schopni přisoudit různé osobnostní vlastnosti? V každodenním životě věnujeme zásadní pozornost lidem v našem okolí, a to převážně jejich vzhledu. Na základě vzhledu jsou lidé schopni snadno a rychle přisuzovat celé spektrum vlastností jako je atraktivita, důvěryhodnost či dominance. Tato hodnocení potom mají řadu dopadů na náš běžný život od výběru přátel, partnerů až po úspěch v pracovní kariéře. Cílem naší studie je zjistit, jakým rysům při posuzování a porovnávání ostatních lidé věnují pozornost….(číst dál)

Vytvořeno 1.6.2022

Setkání na Vyšehradských hradbách

Milí přátelé etologie, zveme vás na tradiční neformální zakončení akademického roku, které se bude konat na Vyšehradských hradbách ve středu 1. 6. 2022 od 19 hod. Setkání proběhne nad branou směrem z Výtoně (u plastické mapy výhledu). Vše potřebné (občerstvení a pláštěnky) si vezměte s sebou. Moc se těšíme! P.S. Pro snazší orientaci mapa….(číst dál)

Vytvořeno 20.5.2022

Přijďte si zahrát ve virtuální realitě!

Naším cílem je testovat, zda hraní her ve virtuální realitě bude vzbuzovat různé emoce a zda se tyto emoce projeví ve vzhledu obličeje, hlasu, kvalitě tělesné vůně a hladinách hormonů. Hledáme – heterosexuální muže ve věku 18-40 let – zdravé nekuřáky Co účast obnáší – účast na dvou sezeních s týdenním odstupem (každé sezení zabere přibližně 1,5 – 2 hodiny) – hraní hry ve VR – před hrou a po hře: o pořízení portrétní fotografie o pořízení nahrávky hlasu o odběr vzorku tělesné vůně o odběr vzorku slin o vyplnění několika dotazníků –…(číst dál)

Vytvořeno 12.5.2022

Článek “Musicality in human vocal communication: an evolutionary perspective”

Článek “Musicality in human vocal communication: an evolutionary perspective” nedávno vydaný v prestižním časopisu Philosophical Transactions of the Royal Society B navrhuje nový evolučně zakotvený pohled na vznik muzikality, tj. schopnosti zpracovávat hudební informace (nejedná se o hudbu). Uvedený model je založen na dvou kognitivních modulech, a to zpracování výšky tónu a rytmu, které mohly mít rozdílné evoluční cesty a mohly být formovány různými evolučními tlaky. Také předpokládá společného předka pro hudbu a jazyk. Dále navrhuje, že vznik muzikality u lidí je spojen s navazováním vztahu mezi rodiči a dětmi a řečí směřovanou k dětem a v některých případech může v dnešní době hrát roli i při dvoření….(číst dál)

Vytvořeno 9.5.2022

Deadline ISHE 2022

Pokud jste dosud nestihli poslat abstrakt svého příspěvku na konferenci ISHE ve Würzburgu, máte opravdu poslední šanci ještě do neděle. Již neváhejte!…(číst dál)

Vytvořeno 29.4.2022

Biologické čtvrtky – Abraham Buunk

Tento semestr měl v rámci přednášek Biologických čtvrtků ve Viničné příspěvek Abraham Buunk, který se věnuje vnitropohlavní kompetici, vlivu rodičů na výběr partnera, žárlivosti či vztahu mezi fyzickými, fyziologickými a psychologickými charakteristikami lidí. Jeho přednáška “Parental control of mate choice – The universality of parent-offspring conflict over mate choice” se týkala právě konfliktu mezi rodiči a potomky při výběru jejich partnera a strategií, které používají k prosazování svých zájmů. Záznam najdete ZDE….(číst dál)

Vytvořeno 28.4.2022

Přihlaste se na ISHE 2022

Přihlašte se na letošní konferenci společnosti The International Society for Human Ethology, která se bude konat od 25. do 29. července 2022 v malebném Würzburgu. V rámci plenárních přednášek vás čeká Coren Lee Apicella, Rebecca Sear, Patricia Izar, T. Joel Wade a Bridget Waller. Abstrakty je možné podávat do 24. dubna. Novinky nyní také najdete na Instagramu!…(číst dál)

Vytvořeno 19.4.2022