/* Template Name: Aktuality */ Etologie člověka

Aktuality

Atraktivita, sexuální orientace a osobnost

Zveme Vás k účasti ve studii, která zkoumá spojitost mezi obličejovými rysy a psychologickými vlastnostmi. Za účast získáte odměnu 200 Kč. Kdo? Hledáme homosexuální a heterosexuální muže od 18 let. Zúčastnit se můžete pouze, pokud jste se neúčastnili této předchozí studie.   Co účast ve studii obnáší? Krok 1: Pořízení tří fotografií Vašeho obličeje, které nám zašlete na e-mailovou adresu etologiecloveka.vyzkum@gmail.com. Fotografie pořídíte pomocí tohoto manuálu. Pokud Vám manuál nepůjde na tomto odkazu otevřít a stáhnout, najdete ho i na konci stránky….(číst dál)

Vytvořeno 6.3.2023

Role čichu v partnerských vztazích

Zúčastněte se studie zabývající se rolí čichu v partnerství. Kdo: ženy ve věku 18 a více let Jak dlouho: cca 25 min Odkaz na dotazník ZDE. Instrukce k získání potvrzení o účasti naleznete na konci dotazníku. Mnohokrát Vám děkujeme za účast a sdílení!…(číst dál)

Vytvořeno 7.2.2023

Nový článek “Attractive and healthy-looking male faces do not show higher immunoreactivity”

Z evolučního pohledu by atraktivní znaky měly odkazovat k určité kvalitě daného člověka. Několik předchozích studií se zaměřilo na vztah mezi atraktivitou obličeje a kvalitou imunitního systému, přičemž některé spojení našly, jiné ne a další pouze u jednoho pohlaví. Abychom do tématu vnesli více světla, provedli jsme studii testující souvislost mezi atraktivitou obličejů a imunoreaktivitou (velikost reakce imunitního systému při setkání s patogenem). Žádný statisticky významný vztah se však neukázal. Nenašli jsme ani vliv množství podkožního tuku a hladin testosteronu a kortisolu,…(číst dál)

Vytvořeno 3.2.2023

Abstrakty na konferenci EHBEA 2023

Nezapomeňte do 13. 1. poslat svůj abstrakt na konferenci EHBEA. Letos se bude konat 18.-21. 4. v Londýně a těšit se opět můžeme na výborné plenární přednášející jako je Brooke Scelza, Khandis Blake, Tim Clutton-Brock, Adam Rutherford a Mark Thomas….(číst dál)

Vytvořeno 3.1.2023

Právě vyšlo! Cross-modal associations of human body odour attractiveness with facial and vocal attractiveness provide little support for the backup signals hypothesis: A systematic review and meta-analysis

Donedávna evidence naznačovala, že mezi atraktivitou obličeje, tělesné vůně a hlasu existuje silný pozitivní vztah a měly by tak poskytovat obdobné překrývající se informace o kvalitě svého nositele (backup signals hypothesis). My jsme se však rozhodli provést meta-analýzu jak publikovaných studií, tak doposud nepublikovaných dat získaných za posledních cca 20 let v České republice, Velké Británii, Francii a Rakousku. Výsledky ukázaly pouze velice slabý pozitivní vztah mezi hodnocenou atraktivitou obličeje a tělesné vůně a obdobně i mezi atraktivitou hlasu a tělesné vůně….(číst dál)

Vytvořeno 16.12.2022

Vyhlášení výsledků GAČR 2023

Grantová agentura České republiky dnes zveřejnila výsledky letošní soutěže o financování vědeckých projektů od příštího roku. Výsledky nás letos obzvláště potěšily, protože za naši skupinu byly úspěšné hned tři projekty. A to: Zsófia Csajbók – Dynamika depresivních symptomů v partnerských vztazích Šárka Kaňková – Míra „disgustu“ před a po otěhotnění: imunologické a hormonální koreláty a dlouhodobý vliv na zdraví matky a dítěte Vít Třebický – Vztah mezi atraktivitou a fyzickou zdatností napříč percepčními modalitami Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů při jejich řešení!…(číst dál)

Vytvořeno 2.12.2022

Zúčastněte se výzkumu ve VR!

Je zde poslední možnost zúčastnit se výzkumu ve VR! Pro výzkum hledáme muže (podrobnosti naleznete v letáku). Aktuálně volné termíny: středa 30.11. od 12h, 14h, 16h čtvrtek 1.12. od 14h, 16h, 18h pátek 2.12. od 12h, 14h, 16h, 18h Druhý termín probíhá vždy ve stejný den a čas o týden později. Termín je třeba si zarezervovat na Facebooku Etologie člověka nebo na e-mailu vyzkum@etologiecloveka.cz….(číst dál)

Vytvořeno 28.11.2022

Faktory související se sexuální orientací

Zúčastněte se nového výzkumného projektu “Faktory související se sexuální orientací” vyplněním 30minutového online dotazníku. Výzkum se zabývá dosud málo prostudovanou problematikou body image u jedinců různých sexuálních orientací ve vztahu s dalšími psychologickými faktory – např. duševní pohodou či osobnostními charakteristikami. Budeme moc rádi, když nám se sběrem dat pomůžete tím, že náš nový dotazník vyplníte….(číst dál)

Vytvořeno 15.11.2022

Nový článek: “A replication that requires replication: Commentary on Caton et al. (2022)”

V roce 2013 nám vyšel článek naznačující, že lidé dokáží odhadnout schopnost obstát ve fyzickém souboji ze vzhledu obličeje. Studii zopakovali australští kolegové a v reakci na jejich výzkum jsme v časopisu Evolution and Human Behavior publikovali komentář “A replication that requires replication: Commentary on Caton et al. (2022)”. Komentář poukazuje na rozdíly v použité metodice a stimulech, analytických postupech a omezení využití metod geometrické morfometriky pro analýzy tvaru obličeje. Zároveň zdůrazňuje potřebu přímých replikací původních studií a refektuje překotný vývoj výzkumných praktik směrem k otevřené vědě v posledních 10 letech….(číst dál)

Vytvořeno 14.11.2022