The effects of intrapartum synthetic oxytocin on maternal postpartum mood: findings from a prospective observational study

Poporodní deprese postihuje až 19 % matek a má nepříznivé dopady na matku i dítě. Oxytocin má antidepresivní a anxyiolitické účinky, avšak zatím není zřejmé, zda aplikace syntetického oxytocinu během porodu může mít příznivý vliv na psychický stav matky po porodu. Právě tuto otázku si položila studie, jíž se zúčastnilo 260 žen. Ukázalo se, že aplikace syntetického oxytocinu snižuje riziko poporodní deprese, nicméně nemá žádný vliv na poporodní blues (zvýšená emoční negativita). Jako rizikové faktory vzniku poporodní deprese se ukázaly být deprese v diagnóze a negativní zážitek z porodu.
Aplikace syntetického oxytocinu během porodu tedy nemusí ovlivňovat náladu matky bezprostředně (poporodní blues), ale v dlouhodobější perspektivě může mít ochranný vliv proti rozvinutí poporodní deprese.

Článek “The effects of intrapartum synthetic oxytocin on maternal postpartum mood: findings from a prospective observational study” vyšel v Archives of Women´s Mental Health a jeho autory jsou Lea Takács, Jitka Mlíková Seidlerová, Zuzana Štěrbová, Pavel Čepický a Jan Havlíček.
Přečíst si jej můžete ZDE.